Domy-projekty

k22 miedziany domDom i ogród wkomponowane w miedzianą kopułę“
The Dome House” to jeden z ciekawszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w Australii w sektorze budownictwa jednorodzinnego. Znajdujący się na przedmieściach Melbourne dom wraz z częścią ogrodu został umiejętnie wkomponowany w miedzianą kopułę, która stanowi jednocześnie zadaszenie obiektu.

“The Dome House” – nietypowy australijski dom został zaprojektowany przez McBride Charles Ryan. Tworząc koncept, architekci z tej pracowni skupili się na geometrii kuli. Założenie było proste: miedzianą kulę należy zakotwiczyć w ziemi do połowy, zaś wystającą ponad poziom ziemi część poszatkować.

W ten sposób – w ocenie autorów projektu – powstała dynamicznie zmieniająca się przestrzeń. Osadzony w miedzianej kopule “The Dome House” stanowi niepowtarzalną układankę, na którą składają się harmonijnie skomponowane elementy konstrukcyjne domu wraz z wyposażeniem ogrodu.

Tworząc koncept, architekci zadbali nie tylko o ciekawy design domu, ale także pomyśleli o zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych. W celu zwiększenia efektywności energetycznej w budynku zastosowano m.in. energooszczędne okna, zaś innowacyjny, ukryty system rynnowy połączony ze zbiornikami pozwala na gromadzenie deszczówki.

źródła: http://dachyb2b.pl/wydarzenia/gospodarka/1057-dom-i-ogrod-wkomponowane-w-miedziana-kopule
zdjęcia:  mcbridecharlesryan.com.au


http://www.favore.pl/galeria/18714_projekt-domu-kopuly-dom-za-mniej-niz-2000zl-m2-warszawa-lodz-mazowieckie,1.html