Agnihotra

agnihotraAgnihotra – ogień, który przynosi zdrowie i radość…
W Wedach, świętych pismach indoaryjskich, zawartych jest wiele opisów misteriów poświęconych ogniu. Najstarszym i najprostszym z nich jest agnihotra. Jest to oczyszczający ogień pobudzający przepływ prany, czyli ożywiającej energii. Ci, którzy praktykują agnihotrę, nie chorują, oddychają zdrowym powietrzem i chodzą po urodzajnej ziemi.

Zdrowo i zgodnie z naturą
Anihotra jest to mały ogień palony dokładnie o wschodzie i zachodzie słońca. Paliwem jest suszony, czysty, krowi nawóz, klarowane masło i niełuskany ryż. Pomimo tak nieromantycznych składników, Agnihotra ma wielką moc. Oczyszcza atmosferę, nasyca powietrze praną, wywołuje w ludziach uczucie radości i szczęścia (nie jest to działanie narkotyczne!) Pomieszczenie, w którym systematycznie palimy Agnihotrę, już po trzech tygodniach nabiera właściwości uzdrawiających. A jeśli Agnihotra jest palona na dworzu, uzdrawia okolicę na przestrzeni kilometra.
Ogrodnicy, którzy ją stosują, nie muszą się martwić o zbiory, wszystko rośnie u nich jak na drożdżach. Agnihotra stała się u nas popisowym numerem na wszelakich targach ezoterycznych. Często palona w sposób nieprawidłowy przynosiła więcej szkody niż korzyści (ludzie zatruwali się dymem). Każdy wtajemniczony i niewtajemniczony może sobie dzisiaj kupić miedziane piramidki i paliwo do Agnihotry, dlatego warto wiedzieć, jak ją stosować.

Agnihotra-set-up-firePiramidkę ustaw jednym bokiem do północy, na porcelanowej lub kamionkowej podstawce; możesz też wykorzystać cegłę (podstawka nie może być metalowa). Palący Agnihotrę jest zwrócony na wschód, osoby zaś, które chcą się leczyć – na zachód. Na dno piramidki połóż drewienka z brzozy, a na nich posmarowany masłem nawóz. W czasie palenia nie wolno niczego zmieniać w piramidce.

Tylko o wschodzie i zachodzie słońca
Agnihotrę zapala się na trzy minuty przed wschodem (albo zachodem) słońca tak, by się na czas rozpaliła. Palący Agnihotrę powinien wcześniej wypłukać usta, zdjąć buty i lekko się ubrać. Gdy paliwo zapali się silnym ogniem, rozpocznij mantrowanie. Śpiewaj mantrę dokładnie wtedy, gdy słońce w połowie przecina linię horyzontu. Mantra to zespół słów dających dźwięk o specjalnych wibracjach.

4.2.5Dlatego mantry powinien Cię ktoś nauczyć. Inna jest na powitanie słońca, inna na jego pożegnanie. W czasie palenia Agnihotry nie rozmawiaj i nie kręć się, gdyż zakłóca to przepływ energii. Po spaleniu się wszystkich składników chwilę pomedytuj. Piramidki później nie czyść (nie myj!), najwyżej drewienkiem usuń z niej pozostałości.

Zdrowie z popiołu
Silne właściwości lecznicze ma popiół pozostały po spaleniu Agnihotry (do celów leczniczych lepszy jest popiół z samego nawozu, rozpalony bez pomocy drewna). Gdy ostygnie, przesyp go prawą ręką z piramidki do naczynia porcelanowego lub szklanego, utrzyj drewnianą pałeczką i przesiej przez sitko. Szczypta tak przygotowanego popiołu pomaga przy przeziębieniach, astmie, chorobach serca.

Z popiołu możesz też robić inhalacje. Do wrzącej wody dodaj szczyptę popiołu, zamieszaj, nachyl twarz nad naczyniem, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary. Do smarowania ran, bolących miejsc, wykwitów skórnych możesz stosować maść Agnihotry. Zmieszaj część popiołu z 9 częściami sklarowanego masła. Maść stosuj raz dziennie, na noc owijając chore miejsce lnianą szmatką. Sklarowane masło ma właściwość szybkiego wchłaniania się przez skórę. Można też posypać skórę samym popiołem.

/ autor:  Marzena Czuba

źródło: gwiazdy.com.pl /


Agnihotra_diagramzobacz tez:
http://www.homatherapypoland.org/pl/agnihotra/co-to-jest-agnihotra

http://www.homatherapypoland.org/pl/agnihotra/jak-przygotowac-ogien-agnihotry