Nasze wizje

W naszej „Eco-osadzie Raj” planowane jest wybudowanie domów mieszkalnych w kształcie kopuł geodezyznych, wykoncypowanych pierwotnie przez szwajcarskiego architekta Buckminster Fuller’a w latach 20-tych XX-wieku.
http://archemon.com/kopuly-geodezyjne-nowoczesna-konstrukcja-z-1923-roku/

Dlaczego zdecydowaliśmy się na taką wlaśnie formę naszych domów…?

Otóż, dom w kształcie kopuły posiada wiele walorów. Ze względu na jego kształt, dom-kopuła pozostaje nienaruszony przy rozmaitych zawirowaniach atmosferycznych. Wewnątrz takiej kopuły odczuwa się przyjemną dla zmysłów atmosferę, bowiem kulista przestrzeń wewnątrz domu sprawia wrażenie jakby otwartej przestrzeni, fimamentu…

Poza tym… Czy ktoś widział kwadratowe jabłko, jajko, orzech albo nasionko ? Nieeee!?
Wszystko to jest okrągłe, kuliste. Czyżby Matka Natura się pomyliła?
Nie! Matka Natura nie pomyliła się, gdyż kształt owalny, kulisty jest najdoskonalszą figurą we wszechświecie! Wystarczy spojrzeć na kształt naszej planety, księżyca, słońca itd.
Oprócz tego, że w obiektach w kształcie kuli siły odśrodkowe ścian oddziaływując na siebie, powodują niesamowitą wytrzymałość mechaniczną takiej konstrukcji, naukowcy zauważyli takze, że w kopule następuje kumulacja energii życia, wręcz implozja! Dlatego wszystko co ma służyć życiu, jest okrągłe.
W obiektach o ścianach kwadratowych, prostokątnych, gdzie są kąty, następuje rozproszenie energii. A co to znaczy, wie każdy z nas mieszkający w takich domach.
Zauważono też, że w kopule mamy takie samo samopoczucie, jak byśmy przebywali na łonie natury, w lesie czy parku. Szybko też się regenerujemy a nasze zmysły i zdolności wyostrzają się co powoduje, że jesteśmy bardziej szczęśliwi i kreatywni.

Dalej… dom taki jest nie tylko tani w budowie i bardzo wytrzymały przy zastosowaniu odpowiedniego materialu budowlanego, ale jest również energooszczędny w użytkowaniu. Obliczono, że trwalość takiej kopuły mieszkalnej wg. naszego patentu wynosi ca. 600 lat, odpada więc konieczność okresowych remontów typu tynkowanie, nowy dach, rynny etc.

Na standardowych ca. 36 m² znajduje sie salon, sypialnia, kuchnia i łazienka. To jednak nie wszystko, bowiem taką kopułę można rozbudować o dodatkowe, uzyskując w ten sposób dalsze pomieszczenia mieszkalne lub też np. warsztatowe, garaż, werandę etc.

Miejsce na kopule...A tak oto, prezentuje się jedno z miejsc przewidzianych na dom-kopułę w naszej „Eco-osadzie Raj„, polożonym na polanie w lesie…

 

Planujemy takze wybudowanie prawdziwej ziemianki, gdzie caly rok można będzie przechowywać i magazynować produkty spożywcze, plony naszych ogrodów i lasów, oraz budowę prawdziwego pieca chlebowego, gdzie każdy będzie mógł go sobie upiec.

Na dalszych podstronach, prezentujemy parę przykladów domów-kopuł z szerokiego świata.


Obecnie hitem są, letniskowe całoroczne domy kopuły o powierzchni 36 m², na które nie potrzeba zezwoleń by go postawić.  W takim domu kopule, mieści się salon, kuchnia i łazienka. Kopuła ta ma 5 m wysokości, posiada antresole z drewna która jest sypialnią, a że jest to centralne miejsce kopuły, w jej szczycie zamontowano świetlik z poliwęglanu o średnicy 1metra, który umożliwia nam patrzeć w niebo i gwiazdy zasypiając. Taką kopułę można oczywiście rozbudować uzyskując dalsze pomieszczania, werandę, garaż, warsztat, szklarnie, można też postawić kilka kopuł łącząc je z sobą.
W naszej osadzie posiadamy jeszcze ziemie na sprzedaż, gdzie można postawić takie domy.