Mieszkając w kopule

Kula – kształt doskonały. Pierwsze skojarzenia: Ziemia, słońce, oko, bila…

W przyrodzie wszystko oparte lub zbliżone jest do sfery. Ptaki wiją okrągłe gniazda, wykluwają się z okrągłego jaja, nasz umysł mieści się w okrągłej głowie, powstajemy z okrągłej komórki. Przykładów można mnożyć… A co z naszymi domostwami? Kanciaste! Same sześciany, kwadraty, prostokąty. Czasem tylko zdarzy się jakiś dom z okrągłymi oknami, ale rzadko…

A gdyby tak odmienić myślenie… Istnieje teoria zakładająca, że początkiem świata stał się ruch energii po okręgu. Od tego wszystko się zaczęło, tak też powstało życie. Na początku „człowieczeństwa” chroniliśmy się w okrągłych jaskiniach, czemu teraz nie powrócić do korzeni? Nie, wcale nie namawiam do powrotu „na drzewa”. Fajnie byłoby po prostu zamieszkać w okrągłym domu. Projekty powstają. Są wśród nich oferty piękne, ekskluzywne, są też skromniejsze, ale równie urokliwe. Moje serce podbiła „Ania” ze Studia Sergiel (dawniej znana, jako „Kropelka” i ta nazwa jakoś bardziej do mnie przemawia). Projekt po prostu zachwyca!

Okrągłe domy zdają się być o wiele bardziej ekonomiczne, niż te tradycyjne. Odpada kwestia montażu dachu, zużyjemy o 1/3 mniej cegieł, na materiałach zaoszczędzić można do 30 proc. na przegrodach zewnętrznych i 14 proc. na samych fundamentach. Również kwestia ogrzewania wychodzi niezwykle korzystnie. W zasadzie wystarczy kominek, który rozprowadzi ciepło równomiernie po wszystkich pomieszczeniach. A wszystko to, dzięki kolistemu kształtowi.

dom nadmuchany

Ciekawą opcją jest dom państwa Żukowskich z Rybnika. Projekt co prawda nie za ładny z zewnątrz, ale okazał się być bardzo praktyczny i tani. Rodzina bardzo ceni sobie przestrzeń, półokrągłe pokoje i duży salon. Dom nie został wybudowany, lecz nadmuchany. Dwa wentylatory działaby nieprzerwanie przez 6 tygodni. Z żelbetonowej powłoki powstał szkielet, na który nałożono piankę poliuretanową, natryskano beton i gotowe. Dom otrzymała 600-letnią gwarancję! Brzmi niewiarygodnie, ale to nietypowe rozwiązanie naprawdę się sprawdza!

Na zakończenie jeszcze kilka cech praktycznych. Okrągły dom jest w stanie przetrwać huragany i trzęsienia ziemi. Kopuła ma jedną, zasadniczą cechę nie do pobicia przez tradycyjny dom kwadratowy – ma zdolność ściągania i kumulowania energii w swoim wnętrzu. Dzięki temu pozytywnie wpływa na osoby w niej przebywające. Co by nie powiedzieć, okrągły dom jest sposobem na oryginalność ;)

http://dekornictwo.pl/2160/mieszkajac-w-kopule/